Меню

Контакти

Наша адреса:
Україна, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 79, офіс 14

Наші телефони:
+38(067) 208-60-53
+38(096) 304-22-84

E-mail:
nikaturvoyage@gmail.com natali11274@rambler.ru

Соц. мережі:
Facebook: natali.strelbitska Instagram: nikatourvoyage

Погода

Погода в Хмельницком

Сатанів - Городок

Програма туру:

Троїцький монастир, печера монахів, замок, цілюще джерело «Збручанська»


СатанівМістечко Сатанів розташоване на лівому березі річки Збручі, на кордоні Хмельницької та Тернопільської областей, в Городоцькому районі, Сатанів знаходиться на території Національного природного парку «Подільські Товтри». Біля Сатанова розташоване Збручанське родовище мінеральних вод.

Сама назва міста походить, за твердженням істориків, від слова «Сат» — велике село. За іншою версією — від римського «Sat an non». Археологічні знахідки (багато давньоримських монет та інших речей) дають підстави стверджувати, що місто засноване ще римлянами. За легендою, римський легіон, часів імператора Траяна, під проводом центуріона Тонілія в 105 році нашої ери проходив на північ від Дністра. На високому березі невідомої річки полководець звернувся до своїх легіонерів «Сат ау нон?» («зупинимось, чи підемо далі»). «Сат!» — одноголосно вигукнуло стомлене військо. З тієї пори виникло тут поселення, яке назвали Сатанів. За третьої версії, турецькі яничари після невдалих спроб його завоювати назвали густу лісну околицю поселення «клятим місцем».

СатанівВ історичних документах Сатанів згадується за першого польського наступу на Поділля в 1404 р., коли король Ягайло дав Петрові Шафранцю Сатанів з околицями й Зіньків з деякими селами на таких умовах: власник сам, або рівний йому заступник, має жити в наданих місцевостях, виставляти за потреби 6 сулиць та 12 стрільців, при нагоді боронити свій край з усіма своїми людьми, піддані його мають сплачувати такі ж податки, як і за Коріатовичів, давніх володарів Поділля. Згодом ці маєтки викупив у Шафранця Вітовт (в 1431 р.) і надав Петрові Одровонжеві на таких самих умовах, що стверджено королем Владиславом ІІІ в 1436 р. Одровонжам ці землі належали до 1523 р. В 16-17 ст. землі перейшли до Сєнявських.

В 15-16 ст. розвиток міста сильно гальмували напади татар, тому ще в 15 ст. Одровонжі будують для захисту і себе, і населення замок (що, до речі, ситуації зарадило мало, бо і надалі місто потерпало від татарських нападів).

1617 та 1618 рр. місто пережило спустошливі набіги татар, щоб поліпшити економічний стан Сатанова його власниця Катерина Сєнявська надає поселенню Магдебургію. Під час війни за незалежність під приводом Хмельницького козаки захопили місто за допомогою міщан, а 1651 р. козаки з татарами так зруйнували поселення, що місцеві жителі були змушені тікати за Дністер.

1672 р. турецькі війська здобули Сатанів, та за рік поляки відбили в яничар це місто. Знов під турецьку владу Сатанів потрапив в 1676 р. Збереглись свідоцтва, що місцевий люд мужньо відбивався і в замку, і в церквах, і в синагозі. Турки ж, здобувши місто, нікого не помилували: загинуло близько 4 000 осіб. Досі збереглась тогочасна пам‘ятка – ікона Христа в сатановській Юр‘ївській церкві. Як свідчить напис на ній, турки її порубали.

Троїцький монастирВ руках турків місто перебувало до 1699 р., коли Поділля було знов повернене Польщі. У 1711 р. Петро І гостював в Сатанівському замку. Як вказують джерела, цар мешкав в будиночку, який стояв коло замку, потім там було вибито на камені герб Росії на згадку про цю подію.

В 20-х рр. XVIII ст. було поновлено замок та міські укріплення. Місто перетворилося на значний торговий центр, тут мешкали купці з Греції та Вірменії. Значною була єврейська громада.

Троїцький монастир у Сатанівській Слобідці датується XVI—XVIII століттями. Вважається, що первісно монастир був дерев'яним. Кам'яні споруди на основі архітектурних обстежень попередньо датуються першою чвертю XVII століття. Троїцький монастирМонастирський ансамбль, що складається з Троїцької церкви, надбрамної дзвіниці з келіями, в'їздної брами та огорожі, 1744 року перебудовано в стилі бароко.

1899 року Сатанівський Свято-Троїцький монастир із чоловічого було перетворено на жіночий.

На кінець 1961 року Троїцький жіночий монастир у селі Сатанівська Слобідка був одним із 13 монастирів, що ще діяли в Україні, але невдовзі змушений був самоліквідуватися.

Сатанівський замокСатанівський замок розмістився на півночі Сатанова на високому пагорбі біля річки Збруч. За планом він п'ятикутний, не зовсім правильної форми: три сторони завдовжки приблизно по 105 метрів, четверта — 85 метрів, п'ята (південна) — 65 метрів. Вся площа замку займала приблизно 1,5 гектара. На всіх рогах п'ятикутника були башти, а між баштами — мури. На сьогодні збереглася східна башта та рештки двох башт, розташованих безпосередньо над Збручем. Дві башти з боку містечка зруйновано. Мури, що з'єднували башти, були подвійні: крім зовнішніх, були внутрішні, що йшли паралельно до зовнішніх. Внутрішні мури стояли на валу, тому були вищі від зовнішніх. Вали, на яких стояли внутрішні мури, відокремлювалися від зовнішніх ровом. Рови були також і зовні — за мурами. Внутрішні мури не збереглися; тільки подекуди на валах видно їхні сліди. Зі сторони замку, що виходить над Збруч, мури були ординарні, бо тут завдяки стрімкій горі підступ до замку захищала сама природа. У деяких місцях висота стін доходила до 10,5 метра.

Сатанів. ЗамокБашти, що стояли зовні на рогах замку, були чотиригранні й далеко виходили за лінію мурів, і тільки одним своїм рогом входили в кут замку, ширина граней башт становила близько 8,5 метра. Башти триповерхові; долішній поверх значно ширший від інших двох. У долішньому поверсі де-не-де є амбразури, в середньому — по 4 амбразури з кожного зовнішнього боку, а на третьому поверсі — по два невеликі вікна з кожного боку.

У замку Сатанова блоки настільки правильної форми й однакові за розмірами, що здалеку нагадують цегляну кладку .

У південно-східному розі замку на лінії внутрішніх стін збереглася кругла башта, що споруджена задовго до відомих документальних згадок про поселення. Ця башта — унікальна пам'ятка архітектури — досить рідкісний зразок мурованого будівництва часів давньої Русі-України. Її бійниці зовні дуже вузькі, а з внутрішнього боку розширюються — щоб зручніше було стріляти з лука.

На відміну від великих замків, побудованих у Луцьку, Кам'янці, Хотині, Острозі, дрібні феодали будували невеликі замки, які не пристосовувалися до рельєфу місцевості, а мали правильне геометричне планування. Регулярне планування забезпечувало значні переваги при захисті замку, оскільки скорочувало периметр стін у порівнянні із замками, планування яких повністю спиралося на рельєф. За переказами, в селі Калагарівка Гусятинського району, розташованому на правому березі Збруча, є льох, з якого починається підземний хід, що веде на лівий берег Збруча — до Сатанівської фортеці.

Рукотворний водоспадВідпочинок на водоспаді. Багато охочих помасажувати спину під рукотворним водоспадом.