Меню

Контакти

Наша адреса:
Україна, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 79, офіс 14

Наші телефони:
+38(067) 208-60-53
+38(096) 304-22-84

E-mail:
nikaturvoyage@gmail.com natali11274@rambler.ru

Соц. мережі:
Facebook: natali.strelbitska Instagram: nikatourvoyage

Погода

Погода в Хмельницком

Вінниця

Програма туру:

Місто, краєзнавчий музей, садиба Пирогова, музей Коцюбинського, планетарій, ставка Гітлера «Вервольф».


Вінниця

Домініканський костьолВінниця — місто на березі Південного Бугу, адміністративний центр Вінницької області і Вінницького району, значний історичний (осередок східного Поділля) та сучасний економічний і культурний центр держави.

Перша письмова згадка про Вінницю датується серединою XIV століття. Вінниця розташована на берегах Південного Бугу. Назва міста походить від старослов'янського слова «вьно» - дар. Існують ще кілька версій, що пояснюють назву міста: «вінниця» - винокурня, де варилися винні пива і Виннички - річка.

«Візитною карткою» міста є Арка в ЦПКіВ ім. Горького і Пожежна каланча в сквері ім. Козицького. Вінниця дбайливо шанує пам'ять ученого, хірурга, педагога М. І. Пирогова. У садибі під Вінницею, де знаменитий лікар провів останні двадцять років життя, знаходиться його меморіальний музей.

Вінницький краєзнавчий музей

Вінницький краєзнавчий музей — обласний краєзнавчий музей у місті Вінниці, найбільше зібрання матеріалів і документів з історії, етнографії і культури Східного Поділля.

Вінницький краєзнавчий музейСьогодні фонди Вінницького краєзнавчого музею нараховують близько 90 тис. експонатів. Тут зберігаються унікальні предмети археології, серед яких світового значення — артефакти з могильника бронзового віку (кін. XV — поч. X ст. до н.е.) біля с. Гордіївка Тростянецького району, речі скіфського та сарматського періодів, що надійшли до музею внаслідок археологічних відкриттів 1984-92 років, діорама та інші матеріали про події національної революції 1648—1676 на території краю.

У музеї зберігається велике нумізматичне зібрання. Значне місце у фондах належить предметам побуту та етнографії, які відображають життя різних народів, що мешкають на території Вінниччини. Складовою частиною етнографічної збірки є вироби гончарства, ткацтва, вишивки, народний живопис.

Відкрито музей пам'яті воїнів, що загинули в Афганістані, експозиція якого розміщується у приміщенні колишньої водонапірної вежі.

При Вінницькому краєзнавчому музеї діє «Кабінет етнографії Поділля», видається наукова збірка «Подільська старовина».

Музей Коцюбинського

Літературно-меморіальний музей було створено у 1927 році, в будинку, де народився М. Коцюбинський. Цей будинок був побудований у середині ХІХ ст. дідом М. Коцюбинського. З 1897 року будинок перебував у власності інших господарів. У 1925 році сюди приїхав молодший брат письменника Хома і, побачивши родинну хату у дуже поганому стані, він почав ремонтні та реставраційні роботи. Хома Михайлович разом зі своєю дружиною Катериною став директором музею, а згодом директором стає молодший син М. Коцюбинського – Роман.

Літературно-меморіальний музей М.М. КоцюбинськогоВ музеї налічується близько 9 000 експонатів. Експозиція розміщується в 5 кімнатах, де висвітлюється, у хронологічному порядку, життя і творчість цього видатного письменника.

Відвідавши музей, ви зможете побачити оригінал свідоцтва про народження М.Коцюбинського, протокол про присвоєння письменнику звання народного учителя, малюнки до повістей Коцюбинського, а також вишивку, кераміку та предмети побуту тих місць, які відвідував М. Коцюбинський.

На території музеї ростуть 300-літні липи, груші-глеки, які посадив ще дід письменника, а також улюблені М.Коцюбинського субтропічні агави, тамариск і магнолія падуболиста. Біля музею відкрито пам’ятник М. М. Коцюбинському.

Щороку музей відвідує близько З0 тис. осіб.

Планетарій

Вінницький планетарійЄ у Вінниці місце, де до зірок можна дістати рукою..

Тут – надзвичайна атмосфера казковості та відчуття безмежності Всесвіту. Вінницький планетарій – один із 5 діючих в Україні. Його можна сміливо порівняти з музеєм, бо техніка тут працює ще з 1965 року. Вінницький планетарій – унікальний. Серед експонатів – глобуси зоряного неба, Місяця, Землі та Марсу, карти Всесвіту.

Планетарій проводить величезну освітню роботу. Сюди приходять вивчати астрономію учні та студенти. Щонеділі проводять вільні лекції. А коли стається незвичайне космічне явище на зразок появи комети чи затемнень – сюди запрошують усіх охочих.

Музей-садиба М.І. Пирогова

 музей-садиба М.І. ПироговаНа околиці Вінниці в садибі Вишня з 1861 по 1881 рік жив і працював видатний вчений і громадський діяч, основоположник військово-польової хірургії М.І. Пирогов.

Внесок М.І. Пирогова в медицину і науку неоціненний. Він заклав фундамент топографічної анатомії та оперативної хірургії і створив зразкові за точністю анатомічні атласи. Його прогресивні ідеї набагато випереджали час.

Пирогов перший виступив з ідеєю пластичних операцій, висунув ідею кісткової пластики, застосував наркоз у військово-польовій хірургії, вперше наклав гіпсову пов'язку в польових умовах, висловив припущення про існування хвороботворних мікроорганізмів, що викликають нагноєння ран.

 музей-садиба М.І. ПироговаВже в той час Пирогов пропагував органозберігаючу хірургію і закликав відмовитися від ранніх ампутацій при вогнепальних пораненнях кінцівок з ушкодженнями кісток. Сконструйована ним маска для ефірного наркозу використовується в медицині і сьогодні.

Чудовий педагог, успішний практикуючий хірург, видатний вчений – усі його відкриття і досягнення врятували життя тисячам людей. Він нікому не відмовляв у допомозі і присвятив усе своє життя безмежному служінню людям.

 музей-садиба М.І. ПироговаУ своєму маєтку в селі Вишня М.І. Пирогов відкрив безкоштовну лікарню, аптеку і передав землю селянам у дарунок. Тут були написані відомі наукові праці, тут він завершив свій останній рукопис «Щоденник старого лікаря» - невиліковна хвороба жорстоко обірвала життя славетного хірурга.

Майже 60 років тому в садибі Вишня було відкрито державний (тепер Національний) музей-садибу. Музей-садиба М.І. Пирогова складається з будинку вченого, його аптеки, садиби (сад і парк) площею 16 гектарів, фамільної церкви, де ось уже 125 років спочиває забальзамоване тіло М.І. Пирогова.

 

Ставка Гітлера "Вервольф"

Ставка Гітлера "Вервольф", що в перекладі з німецької означає "озброєний вовк", розташована за 8 км на північ від Вінниці. За часів Великої Вітчизняної війни вона використовувалася для керування військовими діями на Східному фронті. Будівництво польової ставки спершу планувалося біля Лубен (Полтавської області). Але, по-перше, тоді там досить активно діяли партизани, які одразу зацікавилися б таємним об’єктом, а по-друге, “бліцкриг” не вдався, і війна затягувалася. Оскільки Вінниця була більш-менш віддаленим, затишним містом і, що найголовніше, була розташована на шляху, де в майбутньому мали збудувати транс’європейську магістраль Гамбург – Готенланд (нинішній Крим), то вибір для зведення "Верхольфу" пав саме на неї.

Ставка Гітлера “Вервольф”"Вервольф" фактично був зменшеною копією головної ставки Гітлера "Вольфшанце" у Східній Пруссії. Зовні ставка мала досить непоказний вигляд. Наземну частину складала 81 будівля. Майже всі будівлі були побудовані з дерева з дерев’яними дахами. З північного боку під лісом – електростанція. Поблизу – дві радіостанції, приміщення персоналу, охорони, водокачка, басейн, телефонний вузол, який забезпечував прямий зв’язок з Берліном, Києвом, Ростовом, Харковом, Дніпропетровськом, Житомиром. Поряд зі ставкою – посадочна смуга для літаків. Підземна частина – 3 залізобетонні бомбосховища, зокрема головний бункер фюрера, масивної конструкції: товщина стін – 2,5 м, перекритів – 4,5 м. Територія була замаскована, всі будівлі пофарбовані в темно-зелений колір. Над підземними спорудами посаджені дерева, кущі.

Будівництво ставки тривало з осені 1941 року до кінця 1943 року. У ньому були задіяні спеціалісти з Німеччини, Польщі, Голландії. Загалом на об’єкті працювали понад 10 тисяч людей, в тому числі мешканці навколишніх сіл. Влітку 1942 році вінницький підпільний центр отримав інформацію про те, що з 1941 році німецька будівельна фірма “Тодт” веде підземні роботи у лісі поблизу Вінниці, а вже на початку 1942 року керівнику київського підпілля Івану Кудрі стало відомо, що продукція Київського кабельного заводу йде у Вінницю. Після збору попередньої інформації він дійшов висновку, що там будується підземний військовий завод, а отже, радянське командування знало про існування цього об’єкту.

Ставка Гітлера “Вервольф”Гітлер відвідав ставку щонайменше 3 рази. Найдовше він тут перебував з 16 липня по 31 жовтня 1942 року. У грудні 1943 року було прийнято рішення про знищення об’єкта, і в березні 1944 напередодні німецького відступу ставку висадили у повітря. Завіса таємничості довкола ставки відкрилася в 1959-1960 роках, коли вінничанин Іван Безуглий, колишній співробітник КДБ, опублікував у періодиці матеріали про боротьбу місцевого населення з окупантами.

Нині ставка є досить унікальним і цікавим об’єктом. Дослідникам вдалося відновити точні розміри території ставки та її окремих зон. Крім того, було виявлено місцезнаходження центрального в’їзду, котельні, електростанції, водокачки, очисних споруд, плацу та КПП. Але багато таємниць залишилося. Навколо ставки і досі точиться чимало пересудів, висловлюються нові гіпотези, пов’язані з нею. До полеміки долучити зможете і ви, якщо завітаєте до Вінниці та відвідаєте “Вервольф”.